Яку програму 1С обрати? Управління виробничим підприємством (1С:УВП) чи Управління торговим підприємством (1С:УТП)?

Яку конфігурацію 1С впроваджувати і як вибрати: 1С: Підприємство 8. Управління виробничим підприємством або 1С: Підприємство 8. Управління торговим підприємством? Що потрібно враховувати при порівнянні 1С УТП із 1С УВП. Чому потрібно розглядати різні варіанти, і не варто орієнтуватися тільки на “назву продукту”.

Складність вибору програмного забезпечення для управління власним підприємством обумовлена ​​величезним вибором різного софта (в портфелі 1С зараз понад 100 назв готових продуктів: типових рішень і галузевих конфігурацій). В даному огляді ми спробуємо показати “інші грані” цього питання, які не завжди піднімаються на “стандартних” перемовинах: отже, 1С УТП чи 1С УВП.

Незважаючи на начебто такі різні ніші як “виробництво” і “торгівля” ці два продукти дуже часто потрапляють в поле зору керівників як виробничих компаній, так і торгових при виборі готового рішення лінійки 1С: Підприємство 8.

Перше, що насторожує, – це присутність слів «виробництво» і «торгівля» в назвах даних програмних продуктів.

Як ми можемо автоматизувати виробничі процеси на програмному продукті для торгівлі?

➾ Насправді, в УТП (і навіть в 1С Управління невеликою фірмою) присутній функціонал, якого достатньо для багатьох виробництв: нескладний розрахунок собівартості продукції, схема виробництва по переділах, – реалізовано в коробочній версії цього ПЗ. Мало того, є вагомі переваги перед УВП: простіше впроваджувати, простіший первинний запуск, простіший сам продукт, дешевше супровід і сукупна вартість володіння ПЗ. Однак, в УТП відсутні деякі суттєво важливі функції – наприклад, такі як бюджетування та виробниче планування. Однак потрібно розуміти, що присутність цих функцій в УВП не дає гарантію, що вони будуть впроваджені: успішно використовуватися і приносити відчутну вигоду застосування, а не імітувати Excel, в якому кваліфіковані працівники можуть робити все з таким же успіхом, а то і краще.

 

Як ми можемо автоматизувати торгівлю на програмному продукті для виробництва? Чи підійде нам даний продукт?

➾ Насправді, в УВП функціонал для торгівлі настільки ж функціональний, а в деяких моментах навіть ширший, ніж в УТП. При цьому є незаперечна перевага перед УТП: це наявність модуля бюджетування і функцій обліку за міжнародними стандартами IFRS. Ще до недавнього часу, якщо підприємству потрібно було впроваджувати бюджетування і GAAP / МСФЗ, багатьом торговим дистрибьюторськими компаніям оптимальніше було автоматизуватися саме на УВП, – так! – на продукті з назвою “управління виробництвом”.

Якщо в УВП настільки широкий функціонал, і він перевершує УТП, чому – просто не брати УВП?

➾ Є свої “нюанси”. По-перше, – ціна питання: 1С УТП 15053.00 грн, а УВП 99000.00 грн (згідно прайсу на 01.02.2018: Price 1C), а також сукупна вартість буде перевершувати в рази (про те що таке “сукупна вартість володіння ПЗ”, – можна подивитися відео тут ..).

Крім того, нещодавно вийшов новий “флагман”, – 1С ERP 2. В якому є і бюджетування, і МСФЗ / GAAP, які реалізовані набагато привабливіше ніж в УВП.

Варто відмітити, що впровадження 1С УВП на порядок дорожче, але впровадження цього продукту все одно виходить в результаті бюджетніше, ніж впровадження західних аналогів.

Як нам без блоку планування і блоку бюджетування?

➾ Блок планування є і в інших рішеннях, а календарне / позмінне / динамічне планування виробництва в УВП на ділі може виявитися не зовсім таким, як ви очікуєте. Блок IFRS – начебто заявлено що “реалізовано”, але по суті це “трансляція проводок”.

Отже, що маємо серед недоліків 1С УВП: ціна ПО, сукупна ціна, що ще?

➾ Продукт УВП досить складний в розумінні кінцевими користувачами, це дійсно громіздке рішення. Приймаючи рішення з його запровадження – потрібно чітко це розуміти.


Звичайно нам, як і будь-якому іншому партнеру 1С: Франчайзі, з точки зору “миттєвого прибутку” вигідніше продати УВП, ніж УТП (якщо говорити про “короткостроковий прибуток”, а не про “довгострокову співпрацю з клієнтом”). І зустрічаються ситуації, коли великі дистриб’ютори починають автоматизуватися на УПП, а у підсумку блок бюджетування і МСФЗ, заради якого був обраний УПП, так і не “прижився”, з багатьох різних причин. Або ще дуже поширена ситуація, – коли УВП все ж впроваджується, але використовується суто для реєстрації посмертного факту бухгалтерського обліку та формування рег. звітності (з чим може впоратися і 1С: Бухгалтерія, навіщо тоді стільки було зусиль і витрачених коштів?)

Тому, в кожному індивідуальному випадку, потрібно підходити дуже відповідально до вибору ПО. Провести зустрічі, по можливості не з одним партнером, а з кількома. Описати свої завдання максимально абстрагировано, без прив’язки до своїх вподобань і упереджень. Від вибору базового рішення в дуже сильному ступені залежить як успішна реалізація проекту, так і ціна питання.

Зверніть увагу! Після появи такого інструменту як API, вже немає необхідності орієнтуватися на 1 продукт в який потрібно “засунути все”. У деяких випадках має сенс впроваджуватися модульно, вибудовуючи інфраструктуру реально працюючого ПО, а не “заявленого в інструкції” функціоналу, яким так і ніхто не почав користуватися.


Альтернатива 1С

Як правило, використовувати в малих вітчизняних мануфактурах таке важковагове ПО як 1С УВП, – далеко не оптимальне рішення.

Для “виробничих мануфактур” – можна розглядати Саас-сервіси / веб-рішення класу MRP, з яким можна працювати як через браузер, так і встановити локально на своїх потужностях.

Деякі плюси:

  • Може використовуватися в cloud,
  • API-інтеграція з ін. додатками,
  • Приємна ціна.

Хоча різниця між УТП і УВП полягає в тому, що використовується різний за обсягом обхват можливих функцій для ведення обліку і менеджменту, – аналізувати тільки функціональність при виборі між 1С УТП або 1С УВП або 1С ERP – цього не достатньо. Питання вимагає:

  • Більш детального вивчення перспектив розвитку інформаційних технологій і планів розвитку підприємства, що автоматизується в горизонті не більше 3-5 років (зараз ПО розвивається так швидко, що розраховувати що система прослужить більше 3 років, – занадто оптимістично),
  • Виправданості вкладених коштів і отримання вагомих аргументів на питання про доцільність впровадження більш складного комплексного програмного рішення.

У нашій практиці є приклад, який з одного боку є неприємним кейсом, а з іншого боку, – можна приводити його в приклад нашим потенційним клієнтам. Ми брали участь у тендері, де після первинного аналізу потреб і завдань бізнесу, ми відстоювали позицію впроваджувати УТП, проте цей тендер ми не виграли і клієнт вибрав УВП і ін. компанію. Впровадження затягнулося як в частині написання ТЗ, так і виконання інших робіт відповідно до календарного план-графіку, в результаті договір з підрядником it-послуг був переглянутий, і ми були запрошені вже для “виправлення ситуації”.

Приймаючи рішення про впровадження УВП потрібно бути готовим не тільки “посилено-уважно” приймати участь в проекті зі свого боку замовника, але й очікувати від керівника проекту з боку свого it-партнера глибоких компетенцій і досвіду. Крім того проекти автоматизації на основі складного монолітного комплексного рішення в будь-якому випадку несуть додаткові ризики, в порівнянні з easy-solutions або модульними рішеннями, або так званої сервісно-орієнтованою архітектурою.

Якби замовник зробив вибір на користь УТП, впровадились б вони швидше і “меншою кров’ю”?

➾ Ми вважаємо, що – так. В результаті, нам був переданий цей проект, і спільними зусиллями з замовником ми вклалися в терміни і впровадили УВП.

В будь-якому проекті все буде залежати від конкретних вхідних умов і цілей, які стоять перед управлінцями та власниками вашої компанії.

  • Щоб не допрацьовувати зайвого складного функціоналу по задачах розрахунку собівартості, потрібно дивитися в бік УВП.
  • Щоб отримати більш зручний, більш сучасний інструмент, в якому вже враховані складності УВП, і є можливість роботи через браузер, – можливо варто вже дивитися на 1С ERP.
  • А щоб скоротити бюджет і терміни – можливо це буде УТП або навіть Управління невеликою фірмою.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *